среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na ploty Winylowe na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PCV wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie PVC na ogrodzenie i bramę ze sztachetek konstruuje się z skał różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nierównych układach, powinno się je właściwie dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий