понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają role ogrodzenia, niemniej częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenie z plastiku stawia się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo rosną oraz mocno się zagęszczają. Sporo powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również bujnie kwitną, niemniej jednak potrzebują także mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku mogą być niezwykle cienkie, jednak trzeba je regularnie zmniejszać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий